Працевлаштування людей з інвалідністю в умовах пандемії COVID-19

Оновлено: 9 серп. 2021

Якщо навіть лише від прочитання назви цього розділу вам хочеться глибоко зітхнути, промовивши багатозначно “Ох, яка ж це важка тема! Та ще й у часи ковід...”, видихайте – тут не буде нічого жалісливого чи теоретичного. Лише реальний досвід і поради, які продемонструють, що працевлаштування людей з інвалідністю насправді є взаємно корисним для всіх учасників процесу: бізнесу, спільнот, держави, ну й звісно самих людей з інвалідністю. Навіть в часи пандемії. Особливо в часи пандемії, стрімких змін й напрацювання нових підходів – як до ведення бізнесу, так і до організації менеджменту персоналу.

Почнемо з дуже поширеного стереотипу, який є однією з основних перешкод у працевлаштуванні людей з інвалідністю, а саме – хибне уявлення про те, що насправді людина з інвалідністю не здатна працювати на рівних, виконуючи такий же обсяг робочих завдань, як і працівники без інвалідності; крім того, вона скоріше за все потребуватиме постійної уваги та допомоги. Це зовсім не відповідає дійсності.

Часи, коли люди з інвалідністю не мали змоги навчатися, отримувати знання та професії, реалізовувати свій потенціал, залишилися давно в минулому. Розвиток науки й технологій без перебільшення кардинально змінили життя людей з інвалідністю: завдяки програмам екранного зчитування незрячі люди не лише користуються вільно комп’ютерами і телефонами в побутовому житті, але й професійно займаються програмуванням, перекладом, пишуть журналістські матеріали, навчаються онлайн та викладають; завдяки цілодобовим онлайн-сервісам перекладу жестової мови люди, які є нечуючими чи з частковим слухом, надають юридичні консультації клієнтам, проводять екскурсії, здійснюють аудиторську діяльність тощо, а люди з порушеннями мобільності (ті, хто користуються кріслами колісними, милицями) можуть вільно пересуватися містом на власному авто зі встановленим ручним керуванням або громадським транспортом, відслідковуючи в застосунку на своєму телефоні низько-підлоговий транспорт, якого стає дедалі більше. І все це самостійно, без постійного супроводу інших людей.


А отже, реальних бар’єрів для виконання професійних обов’язків працівницями/ками з інвалідністю практично не існує – завдяки низці технологічних рішень, які до того ж у переважній більшості випадків не потребують додаткових ресурсів з боку компаній, адже є цілком доступними (до прикладу, системи IOS/Windows містять рішення в розділі “Accessibility” (“Доступність”), які повністю забезпечують можливості повноцінного користування ними користувачами з інвалідністю). Деякі додаткові програми люди з інвалідністю за потреби можуть самостійно встановити, потребуючи лише дозволу від адміністратора зробити це на робочому комп'ютері.

Інший поширений стереотип існує щодо стану здоров’я людей з інвалідністю. Тобто, дуже часто вважається, що людина з інвалідністю – це людина з постійними проблемами зі здоров’ям, що може призводити до потреб у медичних послугах, відсутності на роботі через стан здоров’я, постійних лікарняних, виплатах, буде невчасно виконано роботу тощо. Насправді, інвалідність – це не порушення здоров’я, а стан. І люди з інвалідністю хворіють не рідше і не частіше, ніж люди без інвалідності, а медичні процедури в разі щоденної потреби виконуються самостійно і оперативно, без особливого впливу на робочий процес. До прикладу, ін’єкція інсуліну чи вимірювання тиску, прийом ліків тощо. Менше 10% від загальної кількості людей з інвалідністю – це люди дійсно зі станом здоров’я, який потребує постійної допомоги, в тому числі й медичного характеру. Зазвичай, державна політика передбачає для зайнятості таких осіб низку додаткових позитивних дій, як-то підтримуване працевлаштування чи інші опції.

Часто, переконуючи бізнес працевлаштовувати людей з інвалідністю, в якості аргументу “за” використовують норми законодавства. Дійсно, як у світі, так і в Україні на законодавчому рівні прийнято низку норм, покликаних покращити ситуацію із рівнем зайнятості осіб з інвалідністю. До прикладу, вимога дотримуватися квоти, передбачені компенсації за облаштування робочого місця для працівників з інвалідністю, певні податкові пільги. Схожі механізми дійсно можуть бути корисними, але їх реальна вигода значно зростає за умови не лише їх формального дотримання, але й свідомого прийняття. Нещодавно міністерка соціальної політики України Марина Лазебна в інтерв’ю заявила, що квота не працює:


"Ви ж знаєте, що були маніпуляції, коли просто беруть трудові книжки людей і кажуть: ми виконали квоту”.

Тому слід зважати, що, зосереджуючись на формальному кількісному виконанні квоти, ви можете не тільки зазнати проблем при перевірках відповідними органами, але й значних репутаційних втрат, завдавши значно більшої шкоди компанії.

Яких дій можна вжити вже зараз для працевлаштування людей з інвалідністю у вашій компанії?


1. Не розглядати інвалідність як проблему чи перешкоду

Не думайте про те, як інвалідність унеможливлює виконання людиною тих чи інших обов’язків. Ваші знання щодо можливостей і здатностей людини можуть бути не цілком коректними, неповними і не відповідати дійсності. Якщо людина вказала, що вміє працювати з СММ чи монтувати звук, дайте шанс їй продемонструвати це чи розпитайте, як саме вона це робить.


2. Не дискримінуйте

Не варто відкладати резюме кандидаток/ів, якщо вказано про наявність інвалідності. Якщо про наявність у людини інвалідності ви дізналися під час співбесіди і вирішили одразу ж відмовити, ви порушуєте закон. За недотримання вимог антидискримінаційного законодавства передбачена адміністративна відповідальність. Не бійтеся дати людині шанс. Люди з інвалідністю зазвичай шукають ту роботу, яку вони дійсно готові виконувати.

3. Продемонструйте свою відкритість

В описі вакансії можна вказати про вашу відкритість та готовність бачити на посаді працівників з будь-якими ознаками, в тому числі – з інвалідністю. Такі наміри водночас матимуть позитивний вплив на імідж компанії.


4. Зміцнюйте команду, залучаючи різноманіття

Пошук працівників з інвалідністю не має бути самоціллю. Це такий же процес пошуку фахівців. Більшість талановитих із досвідом вже давно і успішно працюють. Але є багато людей з інвалідністю, які готові навчатися і при вкладенні певних ресурсів – відпрацюють сторицею. Крім того, працівники з інвалідністю значно посилять вашу команду, зробивши її більш різноманітною й принісши новий досвід і знання.


5. Включіть інвалідність до вашої стратегії розвитку

Забезпечення доступності, працевлаштування людей з інвалідністю, створення доступних продуктів і послуг – все це в комплексі є потужним пластом для розширення та зміцнення вашого бізнесу в довгостроковій перспективі.

Безробіття різко зросло внаслідок кризи COVID-19, особливо серед людей з інвалідністю у всьому світі. Статистика щодо ситуації в Україні наразі відсутня. А от в США понад 1 мільйон американських працівників з інвалідністю втратили роботу з тих пір, як Всесвітня організація охорони здоров'я проголосила пандемію в березні 2020 року, повідомляє Інститут інвалідності університету Нью-Гемпшир.

Якщо ваш бізнес продовжує працювати офлайн, зважайте на безпеку на робочому місці й попередження ризиків зараження. Для деяких людей з інвалідністю дотримання протоколів безпеки COVID-19 може бути складним, особливо це стосується соціального дистанціювання та використання засобів індивідуального захисту. Можуть виникати сенсорні труднощі у носінні маски або рукавичок, що може вплинути на здатність працівників спілкуватися з клієнтами особисто або взагалі перебувати на робочому місці. Ситуацію можна вирішити через перерозподіл обов’язків.

У час пандемії труднощі можуть виникнути у зв’язку з транспортними обмеженнями, тому для працівників з інвалідністю треба подбати про його доступність. Графік роботи теж може потребувати корективів зважаючи на особливості порушень працівників з інвалідністю.


Підвищений ризик для здоров’я на робочому місці може обмежити можливості працевлаштування для багатьох людей із порушеннями, які роблять їх більш вразливими до COVID-19. Але швидкий перехід до роботи онлайн може зробити доступними людям з різними видами інвалідності раніше недосяжні робочі місця. Саме зараз вкрай вдалий час для бізнесу спробувати стати більш інклюзивним, адже робота онлайн для більшості людей з інвалідністю – вдалий варіант. Подбати варто лише про доступність інтернет-сервісів для людей з різними видами порушень – більшість з них вже мають всі опції доступності (як-то налаштування для перекладу жестовою мовою чи субтитрування, аудіоопису тощо).


Завантажити буклет "Різноманіття vs. пандемія: практичні рекомендації для бізнесу" у PDF. Буклет підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

118 переглядів0 коментарів